Brie cheese Fresh French
| Brand | French |
| Packaging Type | Fresh |
| Packaging Size | 1kg |
| Shelf Life | 3 months |
| Prepared from | Cow Milk |
| Usage/Application | Home Purpose |
| Quantity Per Pack | 1kg |
| Cheese Type | fresh Cheese |
| Storage Instruction | +2 degree C |
Foodsmith International

Get Free Quotes From Multiple Sellers
Brie Fresh French cheese is a soft cow’s-milk cheese named after Brie, the French region from which it originated. Brie fresh is pale in color with a slight grayish tinge under a rind of white mould. The rind is typically eaten, with its flavor depending largely upon the ingredients used and its manufacturing environment. this product is suitable for vegetarians.
Recently Viewed Products
Cube Roll Meat
| Packaging Type | Bag |
| Usage | Restaurant, Mess |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Storage Temperature | 18 Degree |
| Style | Frozen |
| Type | Buffalo |
Mutton Kheema
Mutton Kheema is designed and developed in accordance with national market trend and keeping in mind the precise demands of clients.
Chicken Wing
In order to keep pace with the never ending demands of customers, we are involved into offering wide range of Chicken Wing.
Fresh Mutton
Fresh Mutton – Fresh Mutton is tender, lean mutton meat cut from the front leg, shoulder and the ribs. Cut into chunks and ready to cook into delictable curries, it is free of offal, sinew and cartilage.
Electric Chaff Cutter
| Usage/Application | Dairy Farming, Chaff Cutting |
| Type | Electric Chaff Cutter |
| Electric Motor | 1-2 kw |
| Operation | Powered |
| Voltage | 440V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | Durable, Easy To Use, High Strength |
Kailash Cattle Feed Pellet
| Packaging Type | Plastic Sack Bag |
| Moisture | 6 % |
| Storage | Cool and Dry Place |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Shelf Life | 6 Month |
| Grade | Feed Grade |
| Usage/Application | For Cattle |
| Purity | 99 % |
Kailash Cattle Feed Pellet
De Oiled Rice Bran
| Packaging Size | 60 kg/bag |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Cattle Feed |
| Protein | 12 % |
| Moisture | 8 % |
De Oiled Rice Bran is available as per Customer’s Demand.
Fresh Boneless Chicken
| Weight Per Pack | 1 kg |
| Weight | 5 kg |
| Frozen | Fresh |
| Usage/Application | Restaurant |
Kanak Dudh Gagan Cattle Feed
| Brand | Kanak Dudh Gagan |
| Packaging Type | PP Bags |
| Packaging Size | 50kg,Also available in 25 kg |
| Shelf Life | 2 Years and 45 days |
| Crude Protein | 21% |
| TDN | 75% |
| Moisture | 11% max |
| Grade Standard | Type 2 [ BIS ] |
| Pellet size | 8mm |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
