FishKing

Get Free Quotes From Multiple Sellers
Recently Viewed Products
Kailash Cattle Feed Pellet
| Packaging Type | Plastic Sack Bag |
| Moisture | 6 % |
| Storage | Cool and Dry Place |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Shelf Life | 6 Month |
| Grade | Feed Grade |
| Usage/Application | For Cattle |
| Purity | 99 % |
Kailash Cattle Feed Pellet
Dairy Cattle Feed
| Brand | PKM |
| Pack Size | As Per Customer Need |
| Packaging Type | Plastic Sack |
Basa fillet Uncleaned
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Restaurant |
| Weight Per Pack | 5 kg |
| Shelf Life | 1 week |
| Packaging Size | 5 kg |
| Storage Temperature | -18 degree |
Broiler Watering System
| Equipment Type | Poultry Nipple Drinker System |
| Equipment Use | Feeding/Drinking |
| Bird Type | Chick , Hen, Etc. |
| Usage/Application | Poultry Farm |
| Nipple Angle | 360 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Animals Fodder
| Type | Napier Grass Fodder |
| Packaging Type | Plastic Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Good for cow , baffalo,goat
Rice bran pellets
| Packaging Size | 50 kg |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | PP Bags |
| Moisture | 8 % |
| Use For | Cattle Feed |
| Grade | Feed Grade |
| Benefit | Good Productivity |
| Usage/Application | Pashu Aahar |
| Country of Origin | Made in India |
Boltz Premium Adult Pellet Rabbit Food, Nutritionist Choice (Rabbit Food 1.2KG)
About this item
Tailored Nutrition for All Stages of Life: Boltz is meticulously designed to cater to the unique nutritional needs of adult and growing rabbits, ensuring they thrive at every stage.
100% Satisfaction Guarantee: We stand behind our unwavering commitment to providing the highest quality pet food. If your furry companions aren’t delighted, we’re here to make it right.
Fortified with Essential Vitamins and Minerals: Boltz is enriched with a comprehensive spectrum of vitamins and minerals, promoting healthy eyes, lustrous skin, and a radiant coat.
Premium Quality Air Tight Pack: Our 1.2 kg pack provides ample nourishment while ensuring freshness with its airtight construction.
Perfect Nutritional Fuel for an Active Lifestyle: Boltz serves as the cornerstone of a vibrant and energetic life for your beloved pets, empowering them to live life to the fullest.
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
