Pure Ghee
Established in year 2018, “S.M. Veerappa Chettiar & Co” is manufacturing Fresh Butter,Cooking Oils etc. We are well-supported by our team of highly skilled professionals who possess rich industry experience in their respective domains of business operations.
S.M. Veerappa Chettiar &

Get Free Quotes From Multiple Sellers
Mr.Fresh Cow Ghee is Rich in Taste and Smell. It is Processed in Very Hygiene way best suite for All Age People. Mr.fresh Ghee is Manufactured by S.M.Veerappa Chettiar & Co from ghee famous Rasipuram,Tamilnadu. Our Ghee used in Many residents all over South India. Traditional way of ghee making attracts the ghee likers as the part of food. The purest form of ghee is free from Adulterants as every Batch is tested by our tie-up Laboratory. The Cow ghee is suitable for making Ghee Sweets.
Recently Viewed Products
Hydroxyprogesterone Sure Depot
| Packaging Size | standard |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Bottle |
| Dose/Strength | as directed by physician |
| Dosage | as directed by physician |
| Country of Origin | Made in India |
Poultry Layer Cages
| Capacity | 100000 |
| No of Tiers | 3 Tier |
| Cage Type | A Type |
| Dimensions(LXBXH) | 21F X 15D X 15H |
| No of Doors | 1 |
| Wire Diameter | 2.5MM, 3MM, 4MM. |
| Bird Type | Commercial Layer Birds |
| Country of Origin | Made in India |
BM Amox
Type Of Supplement Feed
Usage/Application Poultry Farm
Cow Cattle Feed
| Shelf Life | 6 months |
| Brand | Katraj gold |
| Packaging Type | Bag |
| Grade | Feed Grade |
| Protein | 22% |
Nakul Krishna Ghee 100 Ml Jar
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | Jar |
| Color | Yellow |
| Organic Type | Organic |
| Brand Name | Nakul Krishna |
| Country of Origin | Made in India |
Shol Fish Murral Seed
| Genus | Tilapia |
| Usage/Application | Fish Farming |
| Packaging Size | 2000/per drums |
| Water Temperature | 10 |
| Packaging Type | Other |
| Shelf Life | 6 to 8 month |
| Size | 2.5 inj |
| Weight | 10gm |
| Energy | good quality |
| Features | best quality seed available |
| Fish Breed | higbreed |
| Food Type | Pellatt |
| Ph Value | 7.5 |
| Country of Origin | Made in India |
Paneer Making Machine
| Capacity | 20 kgs per hour |
| Machine Body Material | AISI 304 SS |
| Weight | 25kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230V |
| Power Source | Electric |
| Brand | Tool Tech |
| motor power | 400w |
OXYTETRACYCLINE 5% INJECTION
| Strength | 20% |
| Packaging Size | 30 ml,50ml,100ml |
| Brand Name | Merioxy |
OXYTETRACYCLINE 5% INJECTION
Phase 2 Mesh Poultry Layer Feed
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Feeder Type | Starter |
| Shelf Life | 1 year |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | Hariom |
| ISO Certify | Yes |
| Manufacturer By | Hariom Feeds Private Limited |
Karimeen Seeds Kerala
| Usage/Application | Fish Farming |
| Packaging Size | 100 |
| Water Temperature | 2 |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
