Poultry Chicks Feeder
| Minimum Order Quantity | 2000 piece |
| Equipment Use | Feeding/Drinking |
| Model Name/Number | 2050 |
| Height | 60 mm |
| Size | 4″ |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Brand | POLYLITE |
| Width | 90 mm |
Awon Plastics

Sangrur Road Opposite Court Complex, Dhuri, , Punjab, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Poultry manual drinkers & feeders are found in a wide range in polylite poultry equipmentsone can find different capacity such as Polylite Poultry Division manufactures Chicks feeders with high quality basic material to make these product more valuable. These plastic constructions are used for feeding in a hygienic manner. These products also have a high capacity to hold their shape.
Additional Information:
- Production Capacity:Â 20000 Birds Per Month
- Delivery Time:Â 15 Days
Recently Viewed Products
Phytase Enzyme Powder
| Packaging Size | 25 kg |
| Type Of Supplement | Poultry Supplement |
| Usage/Application | Poultry Farm |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Brand | Promois International Lt |
| Color | Yellow |
| CAS Number | 9001-89-2 |
| Country of Origin | Made in India |
Unsalted White Butter 500gm
| Brand | Milk Magic |
| Flavor | Unsalted |
| Packaging Type | Packet |
| Quantity Per Pack | 500gm |
| Shelf Life | 12 Month |
| Milk Fat | 82% |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
