Advanced Cetyl M Joint Action Formula Supplement
| Usage/Application | Horse |
| Packaging Size | 2-10kg |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Packaging Type | Plastic Box |
| Glucosamine HCL | 3000mg |
| Citrus Bioflavonoid | 75mg |
| Cetyl Myristoleate | 5500mg |
| Physical State | Powder |
| Methylsulfonylmethane | 3000mg |
| Mfg By | Vedall |
| Vitamin C | 1000mg |
Vedall Farma Pvt Ltd

No. 22A, Bangaru Colony, K. K. Nagar West,, Chennai - 600078, Tamil Nadu, India , Chennai, 600078, Tamil Nadu, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Advanced Cetyl M Joint Action Formula for horses is a powerful 5-way joint action supplement that attacks the problem at its source by regulating the immune system response to joint stress.
Recently Viewed Products
Surmai Steaks 6 -7pc / kg
| Packaging Type | Packet |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Restaurant |
| Quality Check | yes |
| Country of Origin | Made in India |
High Pressure Mist Pump
| Usage/Application | Misting System, Fogging System, Humidification System |
| Material | Brass Head, Alu. Casting Body |
| Brand | INTERPUMP ITALY, UDOR ITALY |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Head Material | BRASS |
| Max Pressure | 100 BAR |
| Operating Pressure | 70 BAR |
| Voltage | 220 V |
Grade A Frozen Chicken
| Packaging Type | Loose |
| Usage/Application | Improve Heart Health |
| Food Grade | Grade A |
| Shelf Life | 3 Months |
| Storage Instruction | Cool & Dry Place |
| Storage Temperature | 18 Degree C |
Gold King (Premium) Starter Crumbs
Gold King (Premium) Premium Quality Broiler Starter feed. This broiler feed provides the essential nutrients such as proteins, fats, vitamins and minerals to optimally nourish your chickens.
- Excellent Cost Product
- Lowest Cost Production
- Dry Litter
- Consistent Quality
- No Medicine Costs
- Fast Growth
- Best Quality Raw Materials
veterinary Pheniramine Maleate Injection
| Packaging Size | 100ml |
| Treatment | To Treat Allergic Rhinitis and Pruritus. |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Brand | Trinity Pharmacuticals |
| Form | Liquid |
| Shelf life | 36 Months |
| Item Name | Pheniate |
PRODUCT DETAILSAbout Pheniramine Maleate Injection 100ml
Khoya / khowa Making Machine
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 120 Litres/hr |
| Finishing | Mirror polishing |
| Frequency | 50hz |
| Voltage V | 220-380 V |
100ml/50M/20ML/30ML/10ML Oxytetracycline Injection
| Packaging Size | 100ml |
| Usage/Application | The Treatment and Control of Pasteurellosis and Pneumonia Caused by Oxytetracycline Sensitive Organi |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Trinity Pharmacuticals |
| Dose/Strength | 50mg |
| Color | Yellow |
| Feature | Only For Animal Treatment |
| Storage | Store in acool, dry and dark place |
| Item Name | Oxytetracycline |
Ba-3 Liquid Nitrogen Container Cryocan
| Material | Metal |
| Container Type | Can |
| Capacity | 3.9 Litres |
| Shape | Cylindrical |
| Neck Dia | 51 mm |
| Outer Dia | 220 mm |
| Full Weight | 6.4 kg |
Frozen Chicken
We have grade A frozen halal chicken for sale at pretty good prices. We preserve under 18deg. Our quality is well appreciated all over the globe.We have all chicken parts.
Salt Lick Block
| Usage/Application | Animals |
| Packaging Size | 2KG |
| Best For | ANIMALS |
| Packaging Type | PVC SHRINK PACK |
| Type Of Supplement | LICKING BLOCK FOR ANIMALS |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | V AND V NUTRIVET |
| Shelf Life | 3 YRS |
| Color | AS PER BUYER CHOICE |
| Country of Origin | Made in India |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
