Brown Alpaca Feed
| Crude Fiber | 13.7 % |
| Crude Protein | 14 % |
| Crude Fat | 21 % |
| Pregnant Females | 0.50 lb per 100 lbs of Body Weight |
| Animal on Fresh Pastures | 0.25 – 0.33 % of Body Weight or More |
| Expert Tip | Feed should be fed at the rate of 0.5% Body Weight |
| Lactating Females | 0.63 – 0.75 lb Feed per 100 lbs Body Weight |
| Mature Males | 0.25 – 0.34 lb Feed per 100 lbs Body Weight |
| Older Females and Animal Under Stress | 0.34 – 0.50 lb Feed per 100 lbs Body Weight |
| Total Digestible Nutrients | 60 % |
| Growing Males | 0.40 – 0.50 lbs Feed per 100 lbs Body Weight |
| Digestible | 2545 (Energy2, kcal/kg 2545) |
HindustanAnimal Feeds

B / H Gokul Nagar, Octroi Check Post Near Vijay Nagar Railway Crossing, Jamnagar, Jamnagar, 361004,, Gujarat, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Our organization holds expertise in manufacturing, supplying and exporting Alpaca Feed. Hygienically processed, this fed is widely recommended as supplement from 2 months between 9 to 12 months of age of the animal. Quality ingredients like cereal, grains, pulses, soy meal, essential amino acids, vitamins, minerals with micotoxin, aflatoxin and mold binders are used in the production process by our professionals. We make use of low density polyethylene bags of 75 micron and outer packing packaging poly propylene (milky white) to pack the products safely.
Specifications:
- Product Form: Coarse Mash
- Product Branding: HAF®/ Alpaca Feeds
- Packing Structure: Inner Packing – Net Weight: 39 Kgs
- Product Pricing: Unit Basis (for each 39 Kgs Packing)
- A-0315 is fed at .33 to .50 lbs per 50 lbs. of body weight.
Recently Viewed Products
Veterinary Masecure Kit
| Packaging Size | Kit with 300ml liquid + 300 gm powder |
| Manufacturer | VSPL |
| Composition | Composition of 300ml liquid + 300gm powder |
| Treatment | For treatment of all type of MASTITIS |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Dosage Form | Powder & Liquid |
| Packaging Type | Box |
| Shelf life | 24 Months |
| Brand | Vetsecure Pharmaceuticals Pvt Ltd |
AV Vet Cal Gold
| Packaging Size | 5 Liter |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Also gives | Third Party Manufacturing |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Calcium Phosphorous Ashwgandha Satavari etc
Calcium Magnesium Borogluconate Injection Ip
| Physical State | Liquid |
| Packaging Size | 450 ml |
| Brand | Hical M |
| Packaging Type | Bottle |
| Treatment | Treatment of hypocalcemia (also called parturient paresis and commonly called milk fever) in cattle |
| Use | For Intravenous Only |
Rafoxanide Oral Suspension 3.75% W/V
| Minimum Order Quantity | 1000 PIECE |
| Manufacturer | Schwitz Biotech |
| Treatment | Worm Infections |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Dosage Form | Syrup |
| Packaging Size | 2.5 L |
| Brand | Rafoxin |
| Usage/Application | Hospital |
| Grade | Medical Grade |
Dog Food ABnutripro
| Quantity Per Pack | 20Kg |
| Brand | ABnutripro |
| Breed | All |
| Pet Type | Food |
| Packaging Size | 20kg |
| Type Of Food | Pet Food |
| Suitable For | Puppies |
| Flavor | Chicken |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 24 |
Dog Food For Puppies
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
