Penetrat Tabs
| Form | Tablets |
| Packaging Size | 1*10 |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Box |
| Type Of Medicines | Allopathic |
| Product Type | Finished Product |
VEA IMPEX

Get Free Quotes From Multiple Sellers
Penetrat Tablet is a combination of Trypsin, Rutoside, Bromelain. Penetrat Tablet is used in pain and swelling associated with various conditions.
Benefits of Penetrat Tablet:
Trypsin is used for the treatment of infections, inflammation associated with injuries and surgery wounds. As an adjuvant treatment, Trypsin is indicated for the management of edema associated with dental procedures and inflammation.
Bromelain, a phytoproduct, is prescribed for reduction of edema associated with surgical wounds and sinusitis. Bromelain stimulates muscle contraction and prevent cancer. Bromelain is effective against osteoarthritis, if administered with Trypsin and Rutoside.
Rutoside can reduce the incidence of haemorrhage associated with diverse etiology.
Recently Viewed Products
Hydroxyprogesterone Sure Depot
| Packaging Size | standard |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Bottle |
| Dose/Strength | as directed by physician |
| Dosage | as directed by physician |
| Country of Origin | Made in India |
Poultry Layer Cages
| Capacity | 100000 |
| No of Tiers | 3 Tier |
| Cage Type | A Type |
| Dimensions(LXBXH) | 21F X 15D X 15H |
| No of Doors | 1 |
| Wire Diameter | 2.5MM, 3MM, 4MM. |
| Bird Type | Commercial Layer Birds |
| Country of Origin | Made in India |
BM Amox
Type Of Supplement Feed
Usage/Application Poultry Farm
Cow Cattle Feed
| Shelf Life | 6 months |
| Brand | Katraj gold |
| Packaging Type | Bag |
| Grade | Feed Grade |
| Protein | 22% |
Nakul Krishna Ghee 100 Ml Jar
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | Jar |
| Color | Yellow |
| Organic Type | Organic |
| Brand Name | Nakul Krishna |
| Country of Origin | Made in India |
Shol Fish Murral Seed
| Genus | Tilapia |
| Usage/Application | Fish Farming |
| Packaging Size | 2000/per drums |
| Water Temperature | 10 |
| Packaging Type | Other |
| Shelf Life | 6 to 8 month |
| Size | 2.5 inj |
| Weight | 10gm |
| Energy | good quality |
| Features | best quality seed available |
| Fish Breed | higbreed |
| Food Type | Pellatt |
| Ph Value | 7.5 |
| Country of Origin | Made in India |
Paneer Making Machine
| Capacity | 20 kgs per hour |
| Machine Body Material | AISI 304 SS |
| Weight | 25kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230V |
| Power Source | Electric |
| Brand | Tool Tech |
| motor power | 400w |
OXYTETRACYCLINE 5% INJECTION
| Strength | 20% |
| Packaging Size | 30 ml,50ml,100ml |
| Brand Name | Merioxy |
OXYTETRACYCLINE 5% INJECTION
Phase 2 Mesh Poultry Layer Feed
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Feeder Type | Starter |
| Shelf Life | 1 year |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | Hariom |
| ISO Certify | Yes |
| Manufacturer By | Hariom Feeds Private Limited |
Karimeen Seeds Kerala
| Usage/Application | Fish Farming |
| Packaging Size | 100 |
| Water Temperature | 2 |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
