Layer Feed (Poultry Feed Supplements )
| Usage/Application | Poultry Farm |
| Packaging Size | 2.5 KG |
| Best For | POULTRY |
| Packaging Type | POLY |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | VXL |
| Pack Size | 2.5 kg |
VeeExcelDrugsAndPharmaceuticals

Get Free Quotes From Multiple Sellers
VXL TOTAL FEED – LAYER PREMIX POWDER FOR ORAL ADMINISTRATION THROUGH FEED
We, VXL Animal Health and Nutrition, is a leading manufacturer, exporter and supplier of Animal Health and Nutrition products (for Poultry / Aquaculture / Dairy Farming).
We offer, VXL Layer Feed premix which consists of important vitamins and minerals for optimum growth and and improved egg production.
It is highly recommended to prevent and control Vitamins and minerals deficiencies in poultry.
Recently Viewed Products
Mutton Rib
Planning to prepare mutton chop ? Don’t bother about mutton cut sizes.
Poultry Layer Cages
| Material | Steel |
| Usage | Poultry Farms |
| Suitable for | 16 weeks birds onwards to 72 weeks |
| Type of Cage | Layer Cage |
| Animal Breed | Chicken Birds |
Aquaculture Oxygen Booster
| Usage/Application | Aqua culture |
| Fish Type | Aquatic |
| Packaging Size | 1 kg |
| Best For | Aquatic |
| Packaging Type | Pouch |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | VXL |
| Pack Size | 1 kg |
Frozen Boneless Mutton
| Usage/Application | Restaurant |
| Shelf Life | 4 Months |
| Food Grade | AA |
| Storage Condition | Cool and Dry Place |
| Storage Temperature | -25 Degree Celsius |
| Grade | A Grade |
Frozen Mutton
| Weight Per Pack | 1kg |
| Packaging Type | As per client requirement |
| Usage | Restaurant, Mess |
Green Apple 2-in-1 Shampoo & Conditioner – 500ML, Combo of 2
Your furry friends deserve proper care and nurture. Our Green Apple Shampoo+Conditioner is enriched with Chamomile Extracts & Hydrolysed Wheat Protein which provide intense nourishment, reduce tangles & encourage growth of a healthy coat.
- Soothing & Fruity Green Apple Fragrance Intense nourishment
- Add Softness & Smoothness to coat, Protects from easy damage & tangles
- Reduces breakage & retains moisture
- Eliminates tangles Makes coat appear Lush and Shiny
- PH Neutral | Paraben Free | Cruelty Free
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
