Heclipta Dog Shampoo
| Brand | Dogue Pharma |
| Usage/Application | Clinic Purpose |
| Packaging Size | 200 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
Dogue Pharmaceutical

101-102, Saraswati Industrial Estate Downtown Showroom, Near Jakat Naka, Chhani Rd, Vadodara Gujarat, India , vadodara, 390024, Gujarat, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Heclipta Dog Shampoo:Â Hemp seed oil, Eclipta alba, prime rose oil, and wheat germ oil based shampoo for regular and hair fall cases. It is anti hairfall shampoo which improves hair growth, hair volume, hair strength.
Recently Viewed Products
ANTI BACTERIAL Kennel Wash
| Usage/Application | Home Purpose |
| Animal Breed | Dog |
| Brand | DOGUE PHARMACEUTICAL |
| Product Type | KENNEL WASH |
| Packaging Size | 5 LITRES |
| Country of Origin | Made in India |
Chicken Wings
When it comes to pamper your family with supreme delicacy; serving lip smacking dishes is the most preferred way.Complement your dine with chicken curry cut enriched lean protein , curb free , comparatively less saturated fat and cholesterol protein. Order now to get freshly packed chunky pieces delivered at your home.
Cattle Feed Pellet
| Pellet Size | 8 mm |
| Form | Pellets |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 6 months |
| Moisture | 10 % |
| Raw Material | Cotton Seed |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | Garuda silver |
| Country of Origin | Made in India |
2ml Xylazine Veterinary Injection
Product Details:
- Dosage & Administration: As directed by the registered veterinary practitioner or refer leaflet.
- Store in a cool, dark & dry place.
- For Veterinary Use Only.
- Batch No: FEK23001
- MRP:Rs.152
- Not for human use: for animal treatment only.
- Warning: Not to be sold by retail without the prescription of a registered veterinary practitioner.
- Caution: Do not use if any particulate matter is observed.
- Manufactured By: Indian Immunologicals Limited
Exotic Gold Poultry Feed Starter Crumb
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Crumbs |
| Moisture | 8% |
| Shelf Life | 12 Months |
| Grade | Feed Grade |
| Brand | JSR |
| Product Name | Exotic Gold |
| Manufacturer | JSR Industries Private Limited |
| ISO Certified | Yes |
| Usage | Chicken Feeding |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
