CEFTIOFUR 1GM 3rd Party Pharma Manufacturing
| Promotional Material | Notepads, Diaries, Writing Pads, Visual Aids, Pens, Calendars, Brochure, Working Bag, Bottle, Visiting Cards |
| Form of Medicine | Tablet, Drops, Sachets, Syrup, Infusion, Protein Powder, Ointments, Injection, Capsule |
| Certification | GLP, ISO, GMP, WHO |
| Product List Available | Yes |
| Range of Products | Antibiotics |
| Medicine Type | Allopathic |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Service Mode | BEST |
| Service Duration | BEST |
Modern Biotech

Industrial Plot No - 19, Industrial Area, Phase 2, Industrial Area Phase 2, Panchkula Haryana, India , Panchkula, 134113, Haryana, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Recently Viewed Products
Motacal Gold Calcium
| Packaging Type | Plastic Jar |
| Type Of Supplement | Calcium |
| Form Of Supplement | Liquid |
| Direction for use | As Directed By Veterinarian |
| Manufactured By | Relief Pharmaceuticals |
Motacal Gold Calcium (Pack – 1Ltr., 2 Ltr. & 5 Ltr.)
Drenching Gun Veterinary Instrument
| Air Consumption | 4 cfm |
| Nozzle Size | 1 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cup Capacity | 550 ml |
| Usage | Washing |
| Item Code | Drenching Gun |
wholesale leather supplier
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Accessories |
| Color | Brown |
| Finish | Oily |
| Packaging Size | 120 CM x 30 CM x 30 CM |
| Size | 14-18 Sq Ft |
| Packaging Type | Customized |
1000ml Gopal Dairy Ghee
Organic Type Organic
Energy Kcal 112 kcal/100g
Packaging Type Jar
Monounsaturated Fat  3.678 g/100g
Color Yellow
Brand Gopal Dairy
Pack Size 1000 ml
Lactage Galactogogue Veterinary Bolus
| Composition | Calcium,Phosphorus,Multivitamin,Leptadaenia with Asparagous racemosus & Probiotics Bolus |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Usage/Application | For Veterinary Use |
| Packaging Type | Box |
| Brand Name | Lactage |
| Physical Form | Liquid |
| Product Code | FS0001 |
| Treatments & Functions | Nervine tonic |
| Country of Origin | Made in India |
Creamy Day Milk Powder
Protein Content 11%. It can be used in bakeries, ice cream, sweet and curd manufacturing industries. It provides an excellent taste and results accroding to the products used. Superior product than other brands offering in the same range
Xylazine Veterinary Injections
| Packaging Size | 30ml |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Indication | analgesic and sedative |
| Country of Origin | Made in India |
KETO Plus Animal Feed Supplement
| Usage/Application | Animals |
| Packaging Size | 1000ml |
| Best For | Mineral+ Vitamins Bolus |
| Packaging Type | Bottle |
| Type Of Supplement | Feed Supplements |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Manufacturer | Yogi Pharma |
Keto Plus, Animal Feed Supplement
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
