Equilibrium Perfect Balance Horse Feed Supplement
| Folic Acid | 25mg |
| Yea Sacc 1026 | 5g |
| Fat Min | 9% |
| Calcium Min | 2% |
| Selenium | 2.3mg |
| Zinc | 500mg |
| Vitamin B2 | 30mg |
| Potassium | 3g |
| Ca D Pantothenate | 50mg |
| Vitamin B12 | 100mcg |
| Fibre Max | 8% |
| Iodine | 1mg |
| Iron | 515mg |
| Vitamin K | 14mg |
| Vitamin D3 | 2,650 I.U. |
| Lysine | 20g |
| Methionine | 3g |
| Biotin | 2.75mg |
| Phosphorous Max | 1% |
| Sodium | 3g |
| Copper | 130mg |
| Vitamin A | 25,200 .I.U |
| Vitamin B6 | 14.5mg |
| Energy | 3400kcal |
| Moisture Max | 9% |
| Cobalt | 1mg |
| Vitamin E Acetate | 705mg |
| Protein Min | 22% |
| Magnesium | 150mg |
| Manganese | 350mg |
| Vitamin B1 | 25mg |
| Vitamin B3 | 133mg |
| Country of Origin | Made in India |
Equine Nutrients

Get Free Quotes From Multiple Sellers
Supplies all nutritional requirements,matching the best full feeds available worldwide.
High levels of protein for optimum muscular development.
Adequate levels of quality fat to fuel aerobic work, sparing glycogen for intense work and competition.
Contains beet shreds, highly digestible fibre source, which aids in smooth passage of feed through digestive tract helping prevent colic. Beet shreds contain mucilage which coats stomach lining offering protection against ulcers which are commonly occurring owing to high stomach acid levels and stress of continuous training and confined stabling.Water absorption by beet shreds helps in maintaining hydration.
Contains Alltech Bio Chrome for improved fat utilization.
AlltechYeasacc 1026 included for improved protein absorption from fibre, prevents colic and hindgut acidosis through proliferation of beneficial bacteria.
Supplemented with high levels of vitamins, minerals and trace minerals to cover the needs of horses undergoing stressful training and competition.
PREMIUM FEED BALANCER FED IN COMBINATION WITH OATS DELIVERS THE ULTIMATE COMPLETE FEED
Supplies all nutritional requirements,matching the best full feeds available worldwide.
High levels of protein for optimum muscular development.
Adequate levels of quality fat to fuel aerobic work, sparing glycogen for intense work and competition.
Contains beet shreds, highly digestible fibre source, which aids in smooth passage of feed through digestive tract helping prevent colic. Beet shreds contain mucilage which coats stomach lining offering protection against ulcers which are commonly occurring owing to high stomach acid levels and stress of continuous training and confined stabling.Water absorption by beet shreds helps in maintaining hydration.
Contains Alltech Bio Chrome for improved fat utilization.
AlltechYeasacc 1026 included for improved protein absorption from fibre, prevents colic and hindgut acidosis through proliferation of beneficial bacteria.
Supplemented with high levels of vitamins, minerals and trace minerals to cover the needs of horses undergoing stressful training and competition.
Recently Viewed Products
Dry Trachea
We bring forth for our clients a qualitative range of dry trachea that is available in both small and bulk quantities, depending upon the requirements of our clients. The by product derived from dry trachea, namely chondroitin sulphate is one of the most common ingredients used in the preparing medicines for curing arthritis. Thus, dry trachea is increasingly being demanded in the pharmaceutical industry. Apart from this, the affordable pricing of dry trachea has also led to its popularity across the international market.
10 Litre Divit Cal Chelated Calcium
| Brand | Divit-Cal |
| Pack Size | 10 Litre And Also Available In 1 litre,2 litre,5 litre,20 litre,40 litre |
| Form | Liquid |
| Shelf life | 2 Year |
| Type | Animal Feed |
Monocal D3 Injection
| Pack Size | 4 ml |
| Pack Type | Vial |
| Drug Composition | Monocal-D3 Injection |
| Shelf Life | 36 Months |
| Form | Injection |
| Country of Origin | Made in India |
CHEESE PROCESSED SOFT
| Nutrients | 100 | Per serve RDA%* |
| Energy | 312.0 kcal | |
| Protein | 20.0 | |
| Carbohydrate | 4.0 g | |
| Added Sugars | 0 g | |
| Total Fat | 24.0 g | |
| Vitamin A | 343 g | |
| Phosphorous | 580 mg | |
| Cholesterol | 60.0 mg | |
| Calcium | 590 mg | |
| Sodium | 1100 mg | 25 |
Mash Feeds
| Parameter | Value |
| Protein | 18 |
| Oil | 2 |
| Sand Silica | 2 |
| Fiber | 11 |
| Moisture | <10 |
| BIS Type | 2 |
BM Amox
Type Of Supplement Feed
Usage/Application Poultry Farm
Mutton Ribs
| Packaging Type | Carry bag |
| Food Grade | AA |
| Usage/Application | Restaurant |
Horse Feed Supplement
| Packaging Size | 10 kg |
| Shelf Life | 2 year |
| Brand | RRK |
| Dosage | 1kg per 100kg feed or 100 L water for Horse Propose |
| Suitable For | Horse |
| Country of Origin | Made in India |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
