Fish Meal, Sterilized Fish Meal Powder
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Packaging Type | Pp bags |
| Moisture | Less than 10% |
| Usage/Application | Fish Meal |
| Protein | 45 |
| Packaging Size | 50 kgs |
| Form | Granul |
| Weight Per Pack | 50kg |
| Shelf Life | One year |
| Grade | Feed Grade |
| Quantity Per Pack | 50 kgs |
| Purity | 100% |
Pratihar Enterprises

Jagpura, Ranpur Industrial Area, Kota, Ranpur, RIICO Institutional Area Ranpur Kota, Rajasthan, India , Kota, 325003, Rajasthan, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Fish meal for poultry feed, fish feed, cattle feed, etc.
Fish meal is made from small, pelagic, oceanic fish such as menhaden, herring, anchovies, and sardines. The small fish are pulverized, and the oil and water are pressed out. The remaining solids are cooked and pulverized into a meal.
Recently Viewed Products
4.5g Cefoperazone Sulbactam Veterinary Injection
| Packaging Type | Box |
| Brand | Efazone Plus |
| Treatments & Functions | Nervine Tonic |
| Strength | 4.5g |
| Injection Site | For IM/IV use Only |
| Product Code | D0005 |
| Physical Form | Liquid |
| Composition | Cefoperazone(3g) and Sulbactam(1.5g) |
| Usage & Application | For Veterinary Use |
| Country of Origin | Made in India |
Chicken Smoked Garlic Sausages
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Vacuum packed |
| Weight Per Pack | 250 Gms and 1 Kg |
| Brand | Monsa Foods Pvt. Ltd |
| Shelf Life | 9 Months |
Automated Veterinary Hematology Analyzer VH20
| Automation | Fully Automatic |
| Instrument Name | Haematology Analyzer |
| Brand | Genuri |
| Usage/Application | Hospital |
| Differential Type | 3-Part |
| Number Of Chambers | 2 |
| Parameters | CBC |
| Number Of Parameters | CBC |
| Instrument Type | Fully automated hematology analyzer |
| Model Name/Number | VH20 |
| User Input | Touch |
| Type Of Blood Analyzer | Hematology Analyzer |
| Sample Mode | Whole Blood |
| Method | Electrical Impedance |
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
