10%W/V Enrofloxacin Injection IP
| Packaging Size | 100ml |
| Packaging Type | Box |
| Dose/Strength | 10% W/V |
| Shelf Life | 12 Months |
| Treatment | Used in veterinary medicine to treat animals afflicted with certain bacterial infections |
| Features | Multi-Dose Vial |
| Item Name | Vetrocin |
Harisons Pharmaceuticals

Plot 62 Ind Area Phase-2 Harisons Pharmaceuticals Ltd Ind Area Phase-2, Industrial Area Phase II, Chandigarh India , Chandigarh, 160002, Chandigarh, India
Get Free Quotes From Multiple Sellers
Recently Viewed Products
CEFTIOFUR 1GM 3rd Party Pharma Manufacturing
| Promotional Material | Notepads, Diaries, Writing Pads, Visual Aids, Pens, Calendars, Brochure, Working Bag, Bottle, Visiting Cards |
| Form of Medicine | Tablet, Drops, Sachets, Syrup, Infusion, Protein Powder, Ointments, Injection, Capsule |
| Certification | GLP, ISO, GMP, WHO |
| Product List Available | Yes |
| Range of Products | Antibiotics |
| Medicine Type | Allopathic |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Service Mode | BEST |
| Service Duration | BEST |
Lactage Galactogogue Veterinary Bolus
| Composition | Calcium,Phosphorus,Multivitamin,Leptadaenia with Asparagous racemosus & Probiotics Bolus |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Usage/Application | For Veterinary Use |
| Packaging Type | Box |
| Brand Name | Lactage |
| Physical Form | Liquid |
| Product Code | FS0001 |
| Treatments & Functions | Nervine tonic |
| Country of Origin | Made in India |
Surmai Fish Steaks 8 -10pc /kg
| Weight Per Pack | 1kg net weight |
| Packaging Type | 1kg, also available in 550gm |
| Usage/Application | food purpose |
| Preservatives | no |
AVISHI PREBIO, For Horse
| Usage/Application | 5 ml per animal once in a week |
| Packaging Size | 250 ml, 500 ml, 1 liter |
| Best For | Horses |
| Packaging Type | Bottle |
| Type Of Supplement | Liquid |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Brand | AVISHI |
| Shelf Life | 2 years |
| Ingredients | Synergistic Calcium complex, based on organic acids & their salts |
| Country of Origin | Made in India |
Piroxacam Paracetamol Bolus
| Minimum Order Quantity | 5 Box |
| Packaging Size | 12*2*2 |
| Manufacturer | VETCREW |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Box |
| Also gives | PCD Pharma, Third Party Manufacturing |
| For Animal Type | ANIMAL USED |
LIVOMATE for PETS Liver Enhancer
Key Benefits of Homeopathic Pet Medicines:
The Counter (OTC) homeopathic medicine that works naturally
No side effects, no drug interactions, no contraindications
It can be safely used along with other medications
Drops work instantly when given onto the tongue
Sell Your Livestock
Sell Your Products
- Our Mission
- Our Vision
- Guidelines
- Press section
- Careers
Quick Links
- Partner with us
- Advertise with us
- Build your Brand
- Become an Affliate
- Events & Fair
- Policies
Buyers Tool Kit
- Post your Requirement
- Products you Buy
- Browse Products
- Browse Suppliers
- Payment and Transaction
- Buyers FAQ
Supplier Tool Kit
- Learning Centre
- Sell your Product
- Ship with us
- Sellers FAQ
Help
- Customer Support
- User Guide
- Terms & Conditions
- Shipping & Delivery
- Return & Cancellation
- Feedback
- Sitemap
Join Us As
- Pet Groomer
- Veterinarian
- Pet Walker
- Pet Trainer
- Pet Sitter
- Breeder
- More...
AnimStock
AnimPoultary
Animleather
AnimMeat
AnimFair
- AnimSports
- Post Event
- Events
- Fairs
AnimPloyment
- Jobs/Placement
- Education
AnimDairy
AnimInfra
- Accessories
AnimSports
Our Payment Partners
A Startup India Recognized company.
© 2024 Animbiz | All Rights Reserved
POPULAR SEARCHES
- Cow :
- Cheruvally,
- Deoni,
- Gir,
- Hariyana,
- HF,
- Jersey
- Kankrej,
- Kapila,
- Kasargod Kullan,
- Mewati,
- Odisha Desi,
- Ongole,
- Punganur
- Rathi,
- Sahiwal,
- Sindhi,
- Tharparkar,
- Vechur,
- Vilwadri |
- BUFFALO :
- Banni,
- Bhadawari,
- Godavari,
- Jafarabadi,
- Mehsana,
- Murrah,
- Nagpuri,
- Nili,
- Pandharpuri,
- Surti,
- Toda |
- Bull :
- Desi |
- OX :
- Brahma,
- Yoke |
- Goat :
- Barbari,
- Beetal Goat,
- Boer Goat,
- Gujri,
- Jakhrana,
- Jamunapari,
- Kota Goat,
- Malabari,
- Sannen,
- Sirohi Goat,
- Sojat Goat |
- Horses/Equine :
- Akhal-Teke,
- Arabian,
- Bhutia,
- Breton,
- Chummarti,
- Deccani,
- Gypsy,
- Haflinger,
- Kathiawari,
- Malopolski,
- Mangalarga Marchador,
- Manipuri,
- Marwari,
- Sikang,
- Sindhi,
- Spiti,
- Thoroughbred,
- Waler,
- Zanskari,
- Macaws |
- Aqua Pets :
- Adonis Tetra,
- Angelfish,
- Barb,
- Betta,
- Black Tetra,
- Blackstripe corydoras,
- Blood-red Parrot Cichlid,
- Blue Botia,
- Catfish,
- Cichlids,
- Danio,
- Gold Barb,
- Goldfish,
- Guppy,
- Kuhli Loach,
- Mollies,
- Neon Tetra,
- Pearl Gourami,
- Platy,
- Rainbowfish,
- Rasboras,
- Swordtails,
- Tetras |
- Birds :
- Any,
- African Grey,
- Black Java,
- Black Lory,
- Black Throated Finch,
- Budgerigar,
- Cockateil,
- Conure,
- Green Cheek Conure,
- Parakeet,
- Parrot,
- Pigeon,
- Red Factor Canary,
- Sun Conure |
- Cats :
- Aegean,
- American Bobtail,
- Arabian Mau,
- Bengal Cat,
- Cornish Rex,
- Devon Rex,
- Himalayan,
- Khao Manee,
- LaPerm,
- Maine Coon,
- Mumbai,
- Oriental Shorthair,
- Persian,
- Siamese,
- Spotted Cat,
- Turkish Angora |
- Dogs :
- Any,
- Bakharwal,
- Beagle,
- Belgium,
- Boxer,
- Bully Kutta,
- Chippiparai,
- Cocker Spaniel,
- Dalmatian,
- Gaddi Kutta,
- German Shepherd,
- Golden Retriever,
- Gull Dong,
- Gull Terrier,
- Himalayan Sheepdog,
- Husky,
- Indian Spitz,
- Jonangi,
- Kaikadi,
- Kanni,
- Kombai,
- Kumaon Mastiff,
- Labrador Retriever,
- Mudhol Hound,
- Pariah,
- Pug,
- Rajapalayam,
- Rampur Greyhound,
- Rottweiler,
- Saint Bernard,
- Shih Tzu,
- Sinhala Hound,
- Tibetan Mastiff,
- Vikhan |
- Sheep :
- Bannur,
- Coimbatore,
- Deccani Sheep,
- Gaddi,
- NARI Suwarna,
- Neelore Jodipi,
- Sindhanoor Sheep |
